Bemefa heeft de controles op de gebruikte en geproduceerde diervoeders aangescherpt. De 14e editie van haar monitorinssysteem telt niet minder dan 253 deelnemers, goed voor 2054 ingeplande analyses.
Bemonsteringsplan
Sinds 2003 voert de Belgische mengvoedersector een collectief bemonsteringsplan uit. Dit collectief bemonsteringsplan, waaraan alle leden van Bemefa verplicht deelnemen, is gebaseerd op een frequent geactualiseerde risicoanalyse van alle grondstoffen, toevoegingsmiddelen en voormengsels die gebruikt worden door de mengvoedersector. Ook alle daarmee geproduceerde mengvoeders en voormengsels zijn opgenomen in de monitoring. Dit betekent dat alle mogelijke risico’s in kaart worden gebracht en dat daarop een statistisch representatieve steekproef genomen wordt.
14e editie
In januari 2016 werd de 14e editie van Bemefa’s bemonsteringsplan gelanceerd. Het plan telt in totaal 2054 monsternames, verspreid over het hele jaar, over all diervoeders samen en over alle 253 deelnemende bedrijven. “De parameters mycotoxines en microbiologie krijgen, naast alle andere mogelijke contaminanten, een zeer bijzondere aandacht”, stelt Yvan Dejaegher, directeur-generaal van Bemefa. “Daarnaast coördineert Bemefa eveneens alle acties gebonden aan deze risicomonitoring, zoals de opvolging van monstername, het opsturen naar de officieel erkende laboratoria, het online raadpleging van alle individuele analyseresultaten, enzovoort.”
De analyseresultaten worden jaarlijks publiek kenbaar gemaakt op de website van Bemefa en ook het FAVV krijgt alle individuele analyseresultaten jaarlijks doorgespeeld.
Gevalideerd plan
Bemefa’s collectief bemonsteringsplan wordt steeds gevalideerd door zowel Ovocom (onafhankelijk beheerder van de kwaliteitscontrole in de diervoederketen), als het Federaal Voedselagentschap (FAVV), het Wetenschappelijk Comité van het FAVV en sinds 1 januari 2016 ook door de Nederlandse Zuivel Organisatie (via een onafhankelijke audit). “Het is natuurlijk de bedoeling om zo veel mogelijk proactief op te treden en te vermijden dat mogelijks gecontamineerde grondstoffen worden ingemengd”, besluit Yvan Dejaegher.
Andere controles
Naast het algemeen collectief bemonsteringsplan heeft Bemefa ook een reeks andere bemonsteringsplannen op de rails. Zo zijn er gerichte controles op het zinkgehalte in de diervoeders, op specifieke parameters voor de export van diervoeders (zoals radioactiviteit, enterobacteriaceae), op het fosfor- en eiwitgehalte in de geproduceerde diervoeders, op speciale grondstoffen voor de petfoodindustrie, early warning, enz. Het volledig overzicht is beschikbaar op de website van Bemefa.


