De wereldwijde productie van diervoeder is in 2024 met 1,2% toegenomen tot 1,396 miljard ton. Dat blijkt uit de 2025 Agri-Food Outlook van Alltech. Het jaarlijkse rapport, gebaseerd op data uit 142 landen en meer dan 28.000 voerfabrieken, laat zien dat de sector zich herstelt na een stagnatie in 2023. Ondanks uitdagingen als vogelgriep, klimaatverstoringen en economische onzekerheid toont de veehouderijketen zich veerkrachtig.
Geen nieuws meer missen? Schrijf je in voor de wekelijkse nieuwsbrief
China blijft koploper
China was in 2024 opnieuw de grootste producent van diervoeder, met 315 miljoen ton (-2,03%). De Verenigde Staten volgen met 270 miljoen ton (+0,68%), daarna Brazilië (87 miljoen ton; +2,43%) en India (55 miljoen ton; +4,56%). Deze 4 landen zijn samen goed voor 52% van de wereldwijde productie. In totaal zijn de top 10-landen verantwoordelijk voor 65,6% van het globale volume.
Kippenvoer blijft grootste segment
De productie van pluimveevoer groeide in 2024:
- Vleeskuikens: 385 miljoen ton (+1,8%). Dit segment vertegenwoordigt 27,6% van de wereldwijde voederproductie. De stijging wordt verklaard door de relatief lage kostprijs van kippenvlees, met name in Azië-Pacific en Latijns-Amerika, en door stijgende inkomens in Afrika.
- Legkippen: 173 miljoen ton (+1,4%). Hier remmen vogelgriep en overaanbod in sommige regio’s de groei. In Noord-Amerika daalde de productie door inkrimping van legpluimveestapels. Positieve ontwikkelingen in Azië-Pacific, Latijns-Amerika en Afrika zorgen echter voor een bescheiden groei wereldwijd.
De verwachting is dat legkippenvoer in 2025 gematigd blijft groeien, onder meer dankzij exportkansen en betaalbaarheid.
Gemengd beeld bij varkens- en rundveevoer
- Varkensvoer: 369 miljoen ton (-0,6%). Daling in Azië-Pacific, Afrika en het Midden-Oosten compenseerde de groei in Europa, Noord- en Zuid-Amerika. Regionale verschillen hangen samen met het herstel na Afrikaanse varkenspest. Het sentiment in de sector is wisselend. Ziektebeheer en stabiele grondstofprijzen zijn cruciaal voor toekomstig herstel.
- Rundveevoer: 134 miljoen ton (+1,8%). De groei is toe te schrijven aan hogere exportvraag en beperkte ruwvoerbeschikbaarheid, waardoor veehouders vaker commerciële voeders inzetten. Vooral Noord- en Zuid-Amerika, Europa, Afrika en Oceanië lieten groei zien.
Sterke groei melkveevoer
De productie van melkveevoer steeg met 3,2% tot 165 miljoen ton. Groeiende consumentenvraag, goede melkprijzen en intensivering van melkveehouderijpraktijken verklaren deze stijging. Groei was zichtbaar in Azië-Pacific, Europa, Afrika en Latijns-Amerika. In Oceanië daalde het verbruik door een sterke afhankelijkheid van weidegang. In China drukken lage melkprijzen de groeipotentie.
Aquacultuur: daling zet door
De productie van visvoer daalde met 1,1% tot 52,9 miljoen ton. Hoewel er groei was in Latijns-Amerika, Afrika en Europa, werd de sector wereldwijd afgeremd door problemen in Azië-Pacific en Noord-Amerika. Hier speelden ziekten, extreme weersomstandigheden en lage prijzen een rol. Voorzichtig herstel wordt verwacht, vooral bij garnalen en rondvis in Azië, afhankelijk van biosecurity en prijsstabiliteit.
Huisdieren- en paardenvoer in de lift
- Petfood: 37,7 miljoen ton (+4,5%). De sector groeit gestaag dankzij trends als premiumisering en een toename van het aantal huisdieren. Afrika zag de grootste procentuele stijging (+60%), gevolgd door dubbele groeicijfers in Azië.
- Paardenvoer: 9,6 miljoen ton (+2,3%). Groei komt voort uit toenemende aandacht voor voeding en verzorging, en de populariteit van paardensport. De sector staat echter onder druk door hoge voederprijzen en dalende populaties.
Regionale trends
- Azië-Pacific blijft met 533 miljoen ton de grootste regio, ondanks een lichte daling (-0,8%).
- Noord-Amerika noteerde een groei van 0,6% tot 291 miljoen ton.
- Latijns-Amerika groeide met 3,6% tot 198 miljoen ton, dankzij sterke vraag naar pluimvee-, varkens- en rundveevoer.
- Europa produceerde 268 miljoen ton (+2,7%), ondanks beperkingen zoals milieubeleid en krimpende veestapels.
- Afrika en het Midden-Oosten groeiden met 5,4% tot 95,5 miljoen ton, mede door stijgende inzet van commerciële voeders.
- Oceanië kende een groei van 2,5% tot 11 miljoen ton, vooral door meer gebruik van feedlots in Australië.
De 2025 Agri-Food Outlook van Alltech biedt via een interactieve wereldkaart meer regionale inzichten en trends.


