Minder salmonella-besmettingen door pluimveevlees

Uit onderzoek van de European Food and Safety Authority blijkt dat snoepgoed en chocolade ruim 2 keer zo vaak Salmonella besmettingen bij de mens veroorzaken dan pluimveevlees. Ook varkensvlees is een meer voorkomende bron dan pluimveevlees. Uit het onderzoek van de EFSA blijkt verder dat ei en eiproducten veruit de meest voorkomende bron voor Salmonella besmettingen zijn.

Dalende trend

Vrijwel alle Europese lidstaten monitoren jaarlijks op de Salmonella prevalentie bij voedselproducten en op het aantal humane Salmonella besmettingen. Uit  gegevens van 2013 van de 27 Europese lidstaten blijkt dat er 82.694 humane Salmonella besmettingen zijn gerapporteerd. Onder de zoönosen veroorzaakt Salmonella het één na grootste aantal humane besmettingen (Campylobacter staat op nummer 1). Dat stelt de Vereniging van de Nederlandse pluimveeverwerkende industrie, Nepluvi. Volgens Nepluvi is er in Europa de afgelopen jaren een dalende trend te zien van het aantal Salmonella besmettingen bij de mens.

Verhitting

Salmonella is relatief vaak op rauwe kip aanwezig, maar uit onderzoek blijkt dat kip geen product is dat leidt tot veel Salmonella besmettingen. “Dit komt doordat kip op een zo steriel mogelijke wijze wordt verpakt en het, in tegenstelling tot ‘ready-to-eat’, producten goed wordt verhit voordat het wordt geconsumeerd”, aldus Nepluvi. Volgens de EFSA is de kans door voedselproducten, als kippenvlees, op humane infectie aanzienlijk verminderd. Dit komt doordat de producten na verhitting worden geconsumeerd.  Volgens de EFSA zijn overige producten waar Salmonella op voor kan komen, en die niet na (goede) verhitting geconsumeerd worden, een veel groter risico voor humane Salmonella besmettingen. Uit onderzoek blijkt dat de consumptie van ei en eiproducten in 2013, evenals in voorgaande jaren, leidt tot de meeste voedselgerelateerde Salmonella besmettingen bij de mens. Circa 44,9 procent van de voedselgerelateerde humane Salmonella besmettingen kan hier aan worden toegeschreven. Zoetwaren en chocolade zijn de één na grootste oorzaak van voedselgerelateerde Salmonella besmettingen bij de mens (met 10,5 procent van de gevallen).

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Mis geen enkel nieuws uit de diervoederindustrie