Vleesvarkensklanten van ForFarmers behalen meer gespeende biggen per zeug per jaar, minder voer per big en een efficiëntere voerbenutting bij vleesvarkens. Dat blijkt uit de analyse van de resultaten van Agroscoop over het jaar 2023.
Klanten van ForFarmers spenen per zeug gemiddeld 1 big meer dan de benchmark. “Hieraan ligt ten grondslag dat ForFarmers al een aantal jaren focust op een ideale geltenopfok en het grootbrengen van de extra geboren biggen bij de eigen zeug”, aldus Robbert Jacobs, technisch specialist zeugen bij ForFarmers. Er is gerichte aandacht voor de kwaliteit van de geboren biggen, een goede opstart van de melkproductie en een goed vervolg van de melkproductie. “Op dit moment worden bij 50% van de tomen bij onze klanten 14 of meer biggen gespeend.”
Minder kg voer per big van 25 kg
De vergelijking van de resultaten bij biggen laat vooral een daling van kg voer per big van 25 kg zien, namelijk 2,4 kg minder voer dan de benchmark. Peter Zanders, technisch specialist biggen bij ForFarmers: “Het één staat niet los van het ander. Meer en uniforme biggen over de streep krijgen is het resultaat van een combinatie van onze zeugen- en biggenaanpak.”
De juiste voertoepassing is de basis voor het lagere voerverbruik. “Die voertoepassing past bij de hedendaagse big en wordt continu up-to-date gehouden. Een goede grondstofkwaliteit en juiste verwerking per grondstof is natuurlijk ook van groot belang.” Bijkomend voordeel is dat klanten van ForFarmers door het lagere voerverbruik een lagere stikstofaanvoer hebben en lagere voerkosten per big.
Vleesvarkens gaan efficiënter met voer om
Opvallend bij de analyse van de resultaten van vleesvarkensklanten van ForFarmers is dat de varkens een hogere groei hebben ten opzichte van een jaar eerder. De 25% best presterende vleesvarkensbedrijven noteren gemiddeld een gecorrigeerde groei van 991 gram per dier per dag (25-117 kg).
Dat de varkens steeds efficiënter omgaan met het voer blijkt uit de gemiddelde gecorrigeerde voederconversie op deze bedrijven van 2,33 (25-117 kg). “Onze specialisten focussen op maximale benutting van de jeugdgroei. Er wordt kritisch gekeken naar de voersamenstelling van onze voeders en de grondstofkwaliteit, wat zorgt voor een betere vertering”, aldus Corné van de Ven, technisch specialist vleesvarkens bij ForFarmers.
Doorkijk 2024 veelbelovend
In het eerste kwartaal van 2024 laten de cijfers een positieve trend zien. Bij de zeugen zet de stijging in het aantal gespeende biggen per zeug per jaar onverminderd door met een blijvend verschil van 1 big. “Zowel bij zeugen als biggen zien we daarnaast een mooie dalende trend in het percentage uitval. Dat is een resultaat van het continu kritisch kijken naar de gezondheid en het welzijn van de dieren.”


