De wereldwijde aanvoer van vismeel staat onder toenemende druk door beperkingen op de ansjovisvisserij in Peru. Dat meldt brancheorganisatie Iffo. De Zuid-Amerikaanse producent, goed voor ongeveer 20 procent van de wereldwijde productie van vismeel en visolie in een normaal jaar, heeft de vangst van ansjovis verder beperkt vanwege een hoog aandeel jonge vis en aanhoudende warme zeewatertemperaturen.
Volgens Iffo werd op 27 mei een verlengd visverbod ingesteld in het noordelijke en centrale deel van Peru. Het verbod loopt tot 10 juni en moet de ansjovispopulatie beschermen. De maatregel volgt op zorgen over de aanhoudende invloed van kustgebonden El Niño-omstandigheden, die de beschikbaarheid van volwassen vis beïnvloeden.
Andere gebieden
Ook in andere belangrijke visserijgebieden blijft het aanbod achter. In Chili liggen zowel de vangsten als de productie van vismeel aanzienlijk lager dan een jaar geleden. In Noord-Europa neemt de visserij op blauwe wijting af nu het seizoen in IJsland en Noorwegen ten einde loopt, terwijl Denemarken zwakke vangsten van zandspiering en sprot meldt. Alleen in de Verenigde Staten is de start van het menhaden-seizoen in de Golf van Mexico beter dan vorig jaar.
Visserijverboden
Tegelijkertijd wordt de binnenlandse productie van mariene grondstoffen in China beperkt door jaarlijkse visserijverboden die op 1 mei zijn ingegaan. Producenten zijn daardoor vooral afhankelijk van eerder ingevroren vis en reststromen uit de visverwerking. Ondanks deze beperkingen lag de Chinese productie van vismeel en visolie in de eerste vier maanden van 2026 hoger dan in dezelfde periode vorig jaar.
Hogere kosten
De krappe beschikbaarheid van grondstoffen leidt tot hogere kosten voor producenten van aquacultuurvoer. Vooral de sector voor gespecialiseerde kweeksoorten verwacht moeilijke maanden. Voerfabrikanten voorzien dat zowel de afzet als de winstgevendheid in juni en juli onder druk zullen staan.


