De Europese Commissie heeft het ‘Omnibus-vereenvoudigingspakket’ gepresenteerd, waarmee de regels voor duurzaamheidsrapportages (CSRD) worden versoepeld. De rapportageverplichtingen gaan alleen nog gelden voor de grootste ondernemingen. Met deze maatregelen wil de EC de administratieve lasten verlagen en een gunstiger ondernemingsklimaat creëren. Het vereenvoudigingspakket moet nog wel worden goedgekeurd.
Geen nieuws meer missen? Schrijf je in voor de wekelijkse nieuwsbrief
Een van de belangrijkste voorstellen is het verhogen van de drempel voor verplichte duurzaamheidsrapportage naar bedrijven met meer dan 1.000 werknemers, wat betekent dat ongeveer 80% van de bedrijven niet langer onder de CSRD-verplichtingen valt.
Daarnaast worden de rapportageverplichtingen voor bedrijven die momenteel onder de CSRD vallen en die vanaf 2026 of 2027 moesten rapporteren, uitgesteld tot 2028. Ook worden de verplichtingen van de EU-Taxonomie beperkt tot de grootste bedrijven, met behoud van de mogelijkheid voor andere grote bedrijven om vrijwillig te rapporteren. Ook de rapportage-eisen rondom due dilligence (CSDD) worden vereenvoudigd en geharmoniseerd.
Wat betekent dit in de praktijk?
- Minder bedrijven hoeven te rapporteren
Door de verhoging van de drempel naar bedrijven met meer dan 1.000 werknemers vallen veel middelgrote diervoederbedrijven niet langer onder de verplichte CSRD-rapportage. Dit betekent dat zij geen uitgebreide duurzaamheidsverslagen hoeven op te stellen volgens de European Sustainability Reporting Standards (ESRS). Dit zorgt voor minder administratieve lasten en lagere compliancekosten voor bedrijven. - Uitstel voor rapportageplicht
Voor bedrijven die nog wel onder de CSRD vallen, wordt de deadline voor rapportage uitgesteld tot 2028. Dit geeft diervoederproducenten extra tijd om hun interne rapportagesystemen en duurzaamheidsstrategieën op orde te krijgen. Bedrijven krijgen dus meer tijd om data te verzamelen en strategieën voor CO₂-reductie en circulaire ingrediënten te ontwikkelen. - Beperking van de EU-Taxonomie
De EU-Taxonomie-verplichtingen gelden voortaan alleen nog voor de allergrootste bedrijven. De EU Taxonomy-regelgeving definieert economische activiteiten die in lijn zijn met het zero-emissietraject in 2050. Andere grote bedrijven mogen nog steeds vrijwillig rapporteren. Voor sommige bedrijven vervalt hierdoor de noodzaak om uitgebreide duurzaamheidsinformatie te verstrekken aan financiers en investeerders. - Concurrentiepositie en export
Omdat duurzaamheid een steeds belangrijker thema wordt in de keten, kunnen afnemers zoals supermarkten en veehouders alsnog eisen dat leveranciers duurzaamheidsrapportages blijven opstellen, ongeacht de wettelijke verplichting. Effect: Bedrijven die vrijwillig blijven rapporteren, kunnen een concurrentievoordeel behouden, vooral bij export naar markten waar striktere duurzaamheidsregels gelden.
Ter goedkeuring ingediend
De nieuwe voorstellen van de Europese Commissie, waarvan een deel al was uitgelekt, worden nu ter goedkeuring ingediend bij het Europees Parlement en de Raad. De wijzigingen in de CSRD, CSDDD en CBAM treden in werking zodra overeenstemming is bereikt over de voorstellen en na officiële publicatie door de EU.
De EC wil dat het omnibuspakket met voorrang wordt behandeld, met name waar het gaat over het uitstel voor grote ondernemingen van hun rapportageverplichtingen onder de CSRD en de omzettingstermijn onder de CSDDD, “omdat die gericht zijn op het wegnemen van belangrijke zorgen van stakeholders”.
Bekijk de details van het Omnibuspakket 1 en Omnibuspakket 2.


