Lichte stijging mengvoerproductie verwacht

De mengvoerproductie voor productiedieren in de EU-28 (zonder Griekenland, Malta en Luxemburg) kwam in 2017 uit op 156,7 miljoen ton, 0,2% meer dan in 2016. Dat blijkt uit data van Fefac-leden.

Rundvee

Afschaffing van melkquota in 2015 resulteerde in uiteenlopende ontwikkelingen in de vraag naar melkveevoer in 2016. Dit beeld stabiliseerde in 2017, met een toegenomen vraag (5 tot 8%) in landen als Polen, België en het Verenigd Koninkrijk. De droogte op het Iberisch Schiereiland (Spanje/Portugal) beïnvloedde de beschikbaarheid van voedergewassen, waardoor de vraag naar mengvoer steeg. Het herstel van de melkprijzen zorgde ervoor dat melkveehouders vaker kozen voor hoogwaardig voer dat de melkproductie verhoogt. Dit alles zorgde voor een stijging van de melkveevoerproductie met 1% in 2017.

Pluimvee

De uitbraken van vogelgriep hadden invloed op de pluimveesector in meerdere Europese landen. Een aantal EU-landen zag de pluimveevoerproductie stabiliseren of licht dalen. Alleen in Polen werd een groei gerealiseerd van 7% (voor het derde jaar op rij). Alles bij elkaar bleef de pluimveevoerproductie stabiel en vormt het nog altijd het grootste segment van de EU-voerproductie.

Varkens

De dalende lijn in de varkensvoerproductie zette in 2017 door (-1%). De groeiende vraag naar varkensvlees (vooral vanuit China) zorgde voor een herstel van de marktprijzen in de EU. Dit vertaalde zich echter niet in een herstel van de varkensproductie, voornamelijk door de effecten van de Afrikaanse varkenspest in Oost-Europa.
Tabel. De productie van mengvoer in 2016 en 2017 (miljoen ton).

2016 2017 Verschil (%)
Rundveevoer 43.1 43.5 +1.0
Varkensvoer 50.3 49.9 -1.0
Pluimveevoer 54.2 54.4 +0.5
Totaal 156.5 156.7 +0.2

Hardste groeier: Polen

Voor het vierde jaar op rij presteerde Polen het best, met een groei van de totale mengvoerproductie van 7,5%. Voornamelijk de vraag naar pluimveevoer steeg, maar ook naar melkveevoer.

Van de grootste mengvoerproducerende landen hielden Duitsland, Nederland en Italië de productie stabiel, terwijl Frankrijk en Spanje een daling lieten zien van respectievelijk 1 en 3%. In het Verenigd Koninkrijk steeg de productie met bijna 2%. Duitsland verstevigde zijn positie als koploper, voor Spanje en Frankrijk.

Verwachtingen 2018

De Fefac-marktexperts zijn relatief optimistisch over de mengvoerproductie in 2018. De melkveesector moet nog steeds herstellen van de slechte melkprijzen en zich ontdoen van de grote voorraden melkpoeder. De Fefac-experts verwachten dan ook een stabilisatie van de vraag naar rundveevoer.
Bij de ontwikkeling van de varkenssector spelen meerdere factoren mee. Recente cijfers laten een groei zien van het aantal zeugen. Echter, de varkensvleesproductie en de vraag naar varkensvoer zullen ook afhangen van de wereldwijde vraag naar varkensvlees. Hierin wordt een stabilisatie verwacht. De ontwikkeling van nationale/lokale wetgeving omtrent mest- en fosforemmissies hebben invloed. Ook voor varkensvoer verwacht Fefac een stabilisatie van de productie.
Alhoewel de pluimveesector te maken blijft hebben met de exportrestricties door vogelgriep, is er een duidelijke trend naar een toenemende pluimveevleesconsumptie in de EU. Hierdoor zal de vraag naar pluimveevoer in de EU stijgen (naar verwachting met 1% in 2018). Echter, dit wordt beperkt doordat in bepaalde landen de hoeveelheid pluimvee die per vierkante meter mag worden gehouden, wordt teruggebracht (met het oog op dierwelzijn). Hierdoor zal de stijging beperkter blijven: 0,5%.
Bron: Fefac

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Mis geen enkel nieuws uit de diervoederindustrie