Nevedi: diervoedersector vindt nieuw evenwicht


De afzet van diervoeders is in 2025 gedaald maar lijkt na jaren van sterke schommelingen weer in rustiger vaarwater te komen. De productiewaarde stabiliseert in 2025 rond 5,9 miljard euro, na een uitzonderlijke piek in 2022 door sterk gestegen grondstofprijzen. Dat meldt Nevedi in de laatste nieuwsbrief.

Volgens de cijfers is in 2025 in totaal 10,66 miljoen ton diervoeders afgezet. Dat is een daling van 2,2 procent ten opzichte van 2024. Vooral de beëindigingsregelingen voor veehouderijen, die hebben geleid tot een forse afname van het aantal varkens, drukten de voerafzet.

De daling komt grotendeels voor rekening van de varkenshouderij. Volgens cijfers van het CBS daalde het aantal varkens in 2025 met 5,1 procent. De afzet van varkensvoer nam daardoor met 7,0 procent af tot 3,4 miljoen ton. Ook in de pluimveesector was er een lichte krimp in de afzet van voeders. De omzet van rundveevoeders steeg juist licht.

Niets meer missen over de ontwikkelingen in de diervoederindustrie? Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief of neem een voordelig (proef)abonnement!

Relatief stabiele periode

De Nederlandse diervoederindustrie kende tussen 2014 en 2021 een relatief stabiele periode. De productiewaarde schommelde rond 5 miljard euro en ook het productievolume bleef grotendeels constant. De sector bleek daarmee bestand tegen normale marktbewegingen en kende weinig grote verstoringen.

In 2022 kwam daar abrupt verandering in. De productiewaarde steeg naar ruim 7 miljard euro, het hoogste niveau ooit. De oorzaak lag niet in een sterke groei van de productie, maar vooral in de explosieve stijging van grondstofprijzen. Door de oorlog in Oekraïne ontstonden grote verstoringen op de internationale markten voor onder meer graan en eiwitrijke gewassen. Rusland en Oekraïne spelen een belangrijke rol in deze handelsstromen, waardoor de beschikbaarheid en prijzen van grondstoffen sterk onder druk kwamen te staan.

Markt normaliseert na prijsschok

Na de piek van 2022 begonnen grondstofprijzen weer te dalen. In 2023 en 2024 nam de productiewaarde daardoor af. Daarnaast kreeg de sector te maken met een dalend productievolume, onder meer door een na-ijleffect van de hoge voerprijzen en een krimpende veestapel als gevolg van opkoopregelingen.

Volgens Nevedi bereikt de sector in 2025 een nieuw evenwicht. De productiewaarde komt uit rond 5,9 miljard euro. Dat niveau weerspiegelt lagere grondstofprijzen, gecombineerd met een lagere maar stabielere vraag naar diervoeder. De uitzonderlijke prijsschommelingen van 2022 lijken daarmee grotendeels achter de rug, terwijl structurele veranderingen in de veehouderij zichtbaar blijven.

Geopolitiek blijft belangrijke factor

Voor 2026 ligt een relatief stabiele ontwikkeling voor de hand, al blijft onzekerheid aanwezig. Vooral grondstofprijzen blijven afhankelijk van internationale ontwikkelingen. Spanningen rond Oekraïne en in het Midden-Oosten kunnen leiden tot hogere energieprijzen, verstoringen in handelsroutes en duurdere productie van grondstoffen zoals granen en eiwitrijke gewassen.

Ook nationale ontwikkelingen spelen een belangrijke rol. De omvang van de veestapel, het stikstof- en duurzaamheidsbeleid en de internationale vraag naar dierlijke producten blijven bepalend voor de toekomstige markt. Flexibiliteit en samenwerking binnen de keten zijn daarom essentieel om snel te kunnen reageren op nieuwe veranderingen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Mis geen enkel nieuws uit de diervoederindustrie